Moj profil

Džem od bresaka

59

Džem bez ikakvog konzervansa, sa samo 3 sastojka

http://natashaskitchen.com/2012/08/26/country-peach-preserves/

Džem bez ikakvog konzervansa, sa samo 3 sastojka

http://natashaskitchen.com/2012/08/26/country-peach-preserves/

Sastojci

2500 g neočišćenih bresaka (1600 g očišćenih)
300 g šećera
1/2 limuna (sok) ili 2 žlice

Priprema

1.

Od ove količine sastojaka dobila sam oko 1250 g džema.

2.

Odabrati zrele i zdrave breskve, ali ne prezrele. Prezrelo voće općenito ne sadržava dovoljno pektina, koji omogućuje bolje zgušnjavanje.

Napuniti vodom 2/3 velikog lonca i staviti na vatru da voda uzavre.

Lonac sa uzavrelom vodom maknuti sa vatre, ubaciti oprane breskve i neka stoje u vodi 30-45 sekundi, ovisno o čvrstoći bresaka.

Potom breskve ocijediti i odmah potopiti u ledenu vodu. Neka stoje 30-tak sekundi pa ocijediti.

Oguliti im kožu, izrezati ih na deblje fete, košticu maknuti pa staviti u posudu sa po mogućnosti debljim dnom.

Dodati šećer i limunov sok, dobro izmiješati i ostaviti na sobnoj temperaturi 30-60 minuta ili dok se šećer ne otopi. Povremeno promiješati.

3.

Posudu sa breskvama, nepokrivenu, staviti na vatru i često miješajući dovesti do vrenja.

Ovdje je jako bitno pogoditi trenutak vrenja. Ako se breskve kratko ne miješaju, u sredini će se pojaviti gogolj. To nije pravo vrenje. Čim se breskve promiješaju, gogolj će nestati. Pravo vrenje je kad se kroz smjesu napravi par kružnih pokreta, a smjesa nastavi jako vreti po cijeloj površini.

Tada vatru smanjiti na srednje jaku i skoro stalno miješajući kuhati 10 minuta.

(Ako niste sigurni u početak vrenja, bolje je smjesu kuhati 1 minutu duže nego kraće).

Maknuti posudu sa vatre i pustiti da se smjesa ohladi na sobnu temperaturu, tj. da je mlaka na dodir.

Poklopac ne koristiti niti pri kuhanju niti pri hlađenju.

4.

Ohlađene breskve opet staviti na vatru i ponoviti cijeli postupak kuhanja i hlađenja.

Ukupno se kuha 5 puta, što zahtijeva puno više vremena za pravljenje ovog džema, iako je sami postupak jako jednostavan. Olakotno je što se za vrijeme hlađenja mogu napraviti druge stvari. Ako se ne stigne sve napraviti isti dan, smjesa se može hladiti preko noći i ujutro nastaviti sa kuhanjem.

Tko želi gušći džem, može kuhati  6 puta. Voditi računa da će se i hlađenjem malo zgusnuti.

Kako ukuhavanjem džem postaje gušći, već pri trećem grijanju će ga trebati stalno miješati jer u protivnom pršće, a peti put ga dovesti do vrenja na srednje jakoj, ne najjačoj vatri.

Prije nego se zadnji put stavi kuhati, pripremiti staklenke.

5.

Sterilizacija staklenki:

Staklenke i poklopce oprati i staviti u posudu sa hladnom vodom da budu sasvim potopljene. Istovremeno uključiti pećnicu na 150°C.

Staklenke s poklopcima neka kuhaju u vodi bar 5 minuta pa ih izvaditi iz vode i prebaciti u zagrijanu pećnicu na 10 minuta da se potpuno osuše. Poklopce iz pećnice izvaditi nakon 5 minuta kako se ne bi otopila gumica s unutrašnje strane. Staklenke neka stoje u zagrijanoj pećnici dok džem ne bude spreman.

Ništa se ne briše krpom niti iznutra dira rukama.

Kad se staklenke stave u pećnicu, početi sa zadnjim zagrijavanjem džema.

6.

Vrelim džemom puniti vrele staklenke ostavljajući oko 1 cm slobodnog prostora do vrha. Ako se rub staklenke zamazao džemom, obrisati čistom, vlažnom krpom prije zatvaranja poklopcem, pa prebrisati krpom natopljenom u alkohol.

7.

Pasterizacija (zagrijavanje napunjenih staklenki u posudi s vodom ili u pećnici štednjaka):

U vodi: Na dno šire, dublje posude staviti pamučnu krpu, pa poredati napunjene staklenke. Staklenke ne smiju dodirivati rub posude, a niti međusobno kako ne bi pukle. Zato je dobro i između njih staviti pamučnu krpu. Uliti toplu vodu do 2-3 cm ispod ruba poklopca. Voda mora biti prethodno zagrijana jer su staklenke vruće, pa bi od hladne vode popucale. Staviti posudu na laganu vatru i od trenutka kada voda proključa, pustiti da lagano vrije još par minuta ( 3-4 minute je sasvim dovoljno ). Nakon toga izvaditi iz vode, zamotati dekicom i ostaviti da se postepeno hlade. Ohlađene odložiti na hladno i tamno mjesto.

Zagrijavanjem u pećnici štednjaka: Čim se izvade prazne, sterilizirane staklenke, pećnicu pojačati na 175°C.

Staklenke zatvoriti poklopcem, dobro zategnuti, ali ne pretjerano jako, kako bi mjehurići zraka pri zagrijavanju mogli izaći vani pa staviti u pećnicu na 15 minuta.

Nakon toga ih izvaditi vani i okrenuti naopako, na poklopac. Ne pokušavati više zatezati poklopac jer će se uništiti formirani zaštitni sloj (brtvilo). Ostaviti stajati najmanje 10-tak minuta da se dovrši pasterizacija pa vratiti u normalan položaj, umotati i ostaviti da se potpuno ohlade.

Provjera pasterizacije: Čim se staklenke okrenu u normalan položaj, provjeriti je li pasterizacija uspješna. Poklopac na staklenci mora na sredini biti malo ulupljen na DOLJE. Ako je NAPUHAN na gore, ili čini klik-klak kad se pritišće sredina, tu staklenku treba odmah trošiti, nije za stajanje. Ili :

Otvoriti poklopac, očistiti sve tragove džema sa navoja staklenke i poklopca, proći čistom krpom natopljenom u alkohol, dobro zatvoriti i ponoviti cijeli postupak zagrijavanja u pećnici.

  • BRESKVE(3)
  • Zimnica slatka(2)
  • Zimnica(2)
  • Breskve-dzem(1)
  • Jam-is(1)
  • Zimnica-slatko(1)
  • Isprobati-zimnica-slatka(1)

24

Hvala ti puno, nadam se da će ti se svidjeti 👋

Isprobala danas. Čekam da se ohladi i da degustiramo.

🤗

Ovako je ispalo drugima